Tanrı olmak güzel – Tibor Fischer

tanriolmakguzel

Öncelikle lafa şuradan başlayabilirim. Konumuzun dinle, diyanetle bir ilgisi bulunmamaktadır. Bazı insanlar vardır, hayattaki olasılık teorilerine meydan okurlar. Her 36 zar atışımızdan birinde düşeş atmayı bekleriz ya, bazı insanlar 360 kere denerler, bi düşeş bulduramazlar. Kahramanımız bu çeşit bir insan evladı. Olasılık teorisine geri dönersek, düşeşi 361. denemede tutturmayacağın ne malum? Kitabın konusu tam da bununla ilgili. Başkasının pasaportu ile, başkasının işlerini yapmak için Miami’ye yerleşip, orada her türlü pislik işe bulaşan bir avantüristin hikayesi.

 

Romanın senaryosunda aktarılacak pek de güzel, orjinal bir taraf yok. Olsa olsa, ucuz bütçeli Holywood filmlerine senaryo olacak türden. Akıcılık desen, maalesef bu konuda da sınıf geçilememiş. O yüzden bu yazıda çok da kitabın üstünde durmayı düşünmüyorum. Buna rağmen, çok bayağı olsa da, yazarın her paragrafın bir köşesine özlü söz yerleştirme çabası takdir toplamalı. Konu buysa, yok yani bu şekil romanlar da tercüme edilebiliyorsa, Murat Menteş romanlarının 124 dile tercüme edilmesi şarttır. Yalnız aforizmalar güzel, beğendiklerimi  sizler için aşağıda derledim. Maksat twitter, facebook’unuz boş kalmasın.

Bütün başvuru formları başvuranı aşağılamaya yöneliktir. 

Herkesin mutlu olmasını isterim, birkaç kitlesel katil, eski patronlarım ve bankacılar hariç.

İnsanları silahların değil, insanların öldürdüğü söylenir. Bu doğru değil, insanlar insanları öldürmek isteyebilir, fakat bunu silahlar yapar.

Birileri çocuk eğitiminde çuvallar, faturası hepimize çıkar.

“Yapabileceğim bir şey var mı?” Başkalarına yardım edebileceğini düşünmek de bazen bir tür küstahlık içerir.

Talihsizliğin tek iyi yanı, merhamet fırsatı yaratmasıdır. Dert olacak ki, merhamet fırsatı doğsun.

Dakiksen hayatının büyük kısmını bekleyerek geçirirsin.

Umut sadece yarar sağlayan tek uyuşturucudur.

Sır aslında paylaşılmaz, sadece reklamı yapılır.

Nedense ses yükseltmenin insanı daha anlaşılır kıldığı sanılır.

Gençlere yaşlılığın ne kadar güç olduğunu anlatırsın, fakat dinlemezler – yaşlanmaya devam ederler.

Hayatın büyük eksikliklerinden biri altyazı yokluğu, önemli bir şey gerçekleştiğinde vurgu ve müzik olmayışı. En önemli olaylar, genellikle önemsiz olaylar kadar belirsiz cereyan eder.

Okunma sayısı:  1,382

Bir Cevap Yazın